Egy turisztikai szolgáltatásokat nyújtó ügyfelünk számára teljes körű weboldal fejlesztést végeztünk, beleértve a keresőoptimalizálást is. A projekt a vállalkozás online láthatóságnak megteremtése és növelése volt.
Egy kisvállalkozás weboldalának keresőoptimalizálása
A kiindulási helyzet
Kezdeti SEO állapot: A vállalkozás korábban nem rendelkezett saját weboldallal, kizárólag harmadik féltől származó szolgáltatásokat bemutató platformokon volt jelen.
Feladat meghatározása: Elsődleges cél egy bemutatkozó (prezentációs) weboldal elkészítése volt.
Másodlagos cél a weboldal keresőoptimalizálása (SEO) volt. A SEO cél, a weboldal keresőgépekben való láthatóságának megteremtése, a lehető legnagyobb organikus – vagyis, nem fizetett – forgalom elérése érdekében.
A keresőoptimalizálás kiemelt célja volt, hogy a weboldal a releváns kulcsszavakra a Google találati lista első két oldalán szerepeljen. Ez, egy rendkívül versenyképes és helyileg is sok szereplős piacon, jelentős kihívást jelentett, ahol a helyspecifikus keresési találatok esetében is a fizetett hirdetések és a nagy, összetett országos szolgáltatásbemutató platformok dominálnak.
A SEO stratégia:
SEO Audit: A keresőoptimalizálási elemzés során feltártuk a weboldal azon gyengeségeit, amelyek negatív hatással vannak a keresőmotorokban való helyezésére, és javaslatokat tettünk a javításra.
Kulcsszóelemzés, kulcsszókutatás: A kulcsszóelemzés és a kulcssszókutatás során kiderült, hogy az ügyfél által kínált szolgáltatás keresésekor a felhasználók általában hosszú, összetett kifejezéseket használnak. Ezért a célközönség eléréséhez specifikus, hosszú kulcsszó-kombinációkra optimalizáltuk a weboldal tartalmát.
A kiválasztott, helyi szolgáltatásokra fókuszáló kulcsszavak keresési mennyisége rendkívül alacsonynak bizonyult a rendelkezésre álló online adatbázisokban. Ennek következtében a havi keresési mennyiségekre vonatkozó pontos adatok hiányában a Google Search Console által szolgáltatott, a weboldalukon mért konkrét adatokra támaszkodtunk.
A weboldal kétnyelvűsége miatt (magyar / román) a keresőoptimalizálás során figyelembe kellett vennünk a román és a magyar nyelvű célközönség eltérő keresési szokásait is. Ennek megfelelően mindkét nyelven külön kulcsszókutatást végeztünk, és a tartalmat is nyelvi szinten optimalizáltuk.
Elsődleges kulcsszó-kombinációkat határoztunk meg, amelyekkel sikerült mind a vállalkozás nevét mind az iparági kategóriát kulcsszó-kombinációként használnunk.
Másodlagos kulcsszó-kombinációk bevezetésével arra törekedtünk, hogy az adott szolgáltatást tágabb szóhasználattal tudjuk a keresőgépekben megcélozni, így nyelvenként 4-4 új kulcsszó-kombináció vezettünk be.
A végrehajtás
Az idővonal: A tényleges keresőoptimalizálást weboldal elkészülte utáni 6-7. hónapban kezdtük el. A weboldal betöltési sebességének javítása után fogtunk neki a tartalom kulcsszó-kombinációk szerinti átalakításra. Az első eredmények a google találati listáján egy, másfél hónap után jelentkeztek.
Technikai SEO: A weboldal képanyagát, amit részben mi készítettünk, újraoptimalizáltuk és a legújabb SEO standardnak megfelelő formátumba visszatöltöttünk a weboldalra. Ezzel a weboldal betöltési sebességét is optimalizáltuk.
A weboldal betöltési sebessége a Core Web Vitals mutatók szerint is jól alakultak
On-page optimalizálás: A weboldal keresőmotoros láthatóságának javítása érdekében a kiválasztott kulcsszó-kombinációk alapján módosítottuk a látható és a meta szövegeket, h1, h2, h3 címcímkéket, SEO címeket. A képeket releváns alt szövegekkel egészítettük ki. A website megváltozott struktúráját figyelembe véve frissítettük a webhelytérképet.
Off-page optimalizálás: A link-építési stratégia egyelőre csak a vállalkozás saját Google My Business felületén elhelyezett linkre korlátozódik.
Felmerült kihívások: A releváns kulcsszó-kompináció mellett további, a szolgáltatással összefügő, általánosabb, kulcsszó-kombinációra is szerettük volna láthatóvá tenni a weboldalt a keresőgépek számára. Jókora kihívás volt az általánosabban használt kulcsszó-kombinációkra való optimizálás, tudva azt, hogy a találati lista első két oldalát nagyjából a fizetett megjelenések és nagy, összetett szolgáltatásbemutató platformok foglalják el
Megoldások: A tartalom újragondolása, újraoptimizálása a másodlagos kulcsszó-kombinációk használatára is. Mivel mi fejlesztettük a weboldalt, a keresőoptimalizálási folyamat során teljes mértékben kihasználhattuk a rendszer ismeretét, így a változtatások gyorsan és hatékonyan megtörténtek. A keresőoptimalizálás érdekében a képgaléria modult egy olyanra cseréltük, amely jobban támogatja a SEO-barát képmegjelenítést.
Eredmények
Mérhető adatok: A weboldal magyar nyelvi és román változata az elsődleges kulcsszó-kombinációkra második helyen jelenik meg a google kereső találati listáján.
A másodlagos kulcsszó-kombinációkra a weboldal magyar nyelvi változata huszonegyedik, míg román nyelvi változat huszonhetedik helyen jelenik meg a google kereső találati listáján. Igaz ezek az eredmények jelenleg dinamikusan változnak.
Mivel egy jól optimalizált weboldal erősíti a Google My Business (GMB) profil hitelességét, így az elsődleges és másodlagos kulcsszó-kombinációkra, mindkét nyelven, a GMB profilja az elsők között található.
A helyi keresőoptimalizálás (local SEO) alkalmazásával javítottuk a weboldal láthatóságát a helyi keresésekben, így a városunkban tartózkodó vagy ide látogató turisták könnyebben megtalálják az ügyfél weboldalát.
A keresőoptimalizálás eredménye, a növekedő láthatóság
A releváns kulcsszó-kombinációk a keresési találatok között
Következtetések és ajánlások
Tanulságok levonása: relatív kevés tartalommal – a weboldal 4 magyar, illetve 4 román nyelvű oldalt tartalmaz –, kevés megcélozható de lényegre törő, releváns kulcsszóval is lehet jó SEO eredményeket elérni.
Sikeres elemek: kulcsszóközpontú stratégia, jó Core Web Vitals mutatók elérése, kibővített tartalom.
Továbbfejlesztési javaslat: további tartalom hozzáadása újabb, az iparágban használható, kulcsszavak bevonzásához.
A keresőoptimalizálás, vagyis a SEO, nem egy egyszer elvégzendő feladat, hanem egy folyamat. Ennek több oka is van, egy korábbi írásunkban megtalálják ezeket az okokat.
- A keresőmotorok algoritmusainak folyamatos változása
- Új technológiák megjelenése
- A technikai környezet változása
- A versenytársak is folyamatosan fejlesztik a weboldalaikat
- A felhasználói igények változása
Akár új weboldalt indít, akár a már működőt kívánja javítani, felkészültünk arra, hogy a legjobb keresőoptimalizálási megoldásokkal támogassuk Önt.
Toró Attila